"Jak człowiek myśli w swoim sercu, takim jest". K.P. 23:7
Za każdym razem, kiedy formułujemy swoje myśli one aktywnie zmieniają nasz mózg i ciało. Negatywne myślenie przekłada się na na napięcia emocjonalne i stres w ciele. Zestresowane osoby, nie zdają sobie sprawy, że stres w nich jest rezultatem niewłaściwego sposobu myślenia. Następny krok, jaki wykonują to obwinianie innych za przeżywający stres „mój mąż doprowadza mnie do szału”, „moje dzieci mnie złoszczą”, „moi sąsiedzi mnie dobijają” etc. Wystarczy spojrzeć w lustro, które nie zniekształca rzeczywistości, które pokazuje prawdę i powiedzieć do siebie „to ja odpowiadam a panujące we mnie uczucia i gromadzony stres”.
Czy można nadać nowe ramy myślenia?
Psychiatra Aaron Beck pracując z pacjentami cierpiącymi na depresję, zaobserwował strumień negatywnych myśli pojawiających się spontanicznie. Nazwał to zjawisko „automatyczny myśleniem”. Stwierdził, że można wyróżnić trzy kategorie negatywnych myśli:
- o sobie
- o świecie
- o przyszłości
Kiedy dr Beck zaczął pomagać pacjentom w identyfikowaniu i ocenie myśli, odkrył, że dzięki takiemu podejściu, pacjenci mogą zacząć myśleć realistycznie, postrzegać świat takim, jakim jest w rzeczywistości, dzięki czemu ulega poprawie ich stan emocjonalny a zachowanie staje się bardziej funkcjonalne.
Psycholog dr Albert Ellis rozwinął koncepcję zwaną „procesem ABCD…E” dla rozpoznania jak myśli wpływają na nasze emocje. Przy czym:
A – pojawienie się myśli w wyniku zdarzenia
B – przekonanie, wyciąganie wniosków, myślenie zniekształcające rzeczywistość, które wywołuje czynnik C. Jest to przestrzeń między tym, co doświadczyliśmy, a tym, co poczuliśmy.
C – emocjonalna odpowiedź, frustracje, gniew, irytacja,
D – sprzeciwienie się irracjonalnemu myśleniu (zniekształconemu przekonaniu)
E – proces zmiany, zmiana irracjonalnego myślenia, racjonalnymi myślami i zachowaniem (szukanie racjonalnego myślenia, prawdy).
Zobrazuję to na przykładzie.
Gdy zmienisz sposób postrzegania świata, ludzi i siebie samego, zaczną zachodzić w Tobie emocjonalne, umysłowe i fizyczne zmiany. Wiele stresujących sytuacji już nie będzie tak silnie na Ciebie oddziaływać. Partner i dzieci w Twoich oczach staną się piękniejsi.
Spróbuj każdego dnia badać swoje myśli i stawiać je pod „sąd”, czy są racjonalne, czy irracjonalne. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przejść „proces ABCD…E”, możesz skontaktować się ze mną. Ćwiczenia, które zastosuję mogą pomóc Ci szybko zidentyfikować i zatrzymać irracjonalne myśli, a na ich miejsce wprowadzić te prawdziwe. Podczas ćwiczeń będziemy osadzać problemy w nowych ramach, z nowym jego ujęciem – tym prawdziwym.
Gdy zmienisz sposób myślenia, zmieni się Twój nastrój, a to z kolei pozwoli usunąć stres.